Kompletní řešení

pro průmysl a vědu

uFab

Systém μFAB

20.02.2014

Systém μFAB od společnosti Newport je stolní systém pro mikroobrábění a polymerizaci různých materiálů. Zařízení kombinuje otevřenost vědeckého experimentálního systému se stabilitou, robustností a jednoduchostí průmyslového přístroje. Systém μFAB může být připojen k různým typům laserů podle předpokládaného využití, nabízí tudíž prakticky neomezené možnosti obrábění ať už dielektrických, vodivých či keramických materiálů. Navíc speciálně navržený software umožňuje jednoduše vytvářet dvou či trojrozměrné obrazce nebo nápisy.

Naše firma provedla koncem roku 2013 instalaci prvního systému tohoto druhu v našich končinách, konkrétně v Medzinárodném Laserovém Centru v Bratislavě. Tento instalovaný přístroj μFAB pracuje s laserovým systémem SPIRIT také od firmy Newport, divize High Q Lasers. Vlnová délka je 1040 nm nebo 520 nm, k dispozici je přepínání mezi vlnovými délkami, délka pulsu je <400 fs a opakovací frekvence je nastavitelná od jednoho pulsu až do 1 MHz. Mimochodem laser SPIRIT se vyrábí ve dvou variantách - 4 W a 8 W průměrného výkonu.

Parametry samotného systému μFAB jsou také více než uspokojivé. Velikost laserové stopy na vzorku závisí na použitém způsobu fokusace - při použití mikroskopového objektivu je velikost stopy <1 μm, v případě použití jednoduchých čoček dosahuje cirka 10 μm. Práce systému je velmi rychlá, což zajišťují motorizované lineární osy o rychlosti 30 cm/s. Jejich rozlišení činí 0.05 μm, rozsah v osách XYZ je 100 x 100 x 5 mm. Systém navíc nabízí monitorování obráběcího procesu světelným mikroskopem v jedné ose.

Aplikace systému Laser μFAB

  • Trojrozměrné mikro-obrábění pomocí dvoufotonové polymerizace, mikroelektronika, zařízení MEMS
  • Ablace průmyslových materiálů včetně kovů, polymerů, polovodičů, skel, keramiky či biologických terčů
  • Laserové vrtání, řezání, gravírování, selektivní odstraňování materiálu
  • Objemové popisování vlnovodů a dielektrik
  • Nano-chirurgie ve výzkumu organel in vivo
  • Mikro a nano-strukturování povrchů, např. při výrobě či návrhu senzorů nebo biomateriálů

Více informací...

 

© MIT - lasery 2010, Design by Maxx, powered by Miriam-engine