Kompletní řešení

pro průmysl a vědu

IsoPlane Spectrographs

Nový spektrograf revoluční řady IsoPlane

26.08.2014

Představte si zobrazovací spektrograf, který zobrazuje data ostře na každé vlnové délce, který umožňuje použití velkoplošných detektorů bez omezení a který směruje fotony skutečně tam, kam patří. Představte si vícekanálový spektrograf, který překonává známá omezení tradičních spektrografů typu Czerny-Turner a zároveň výrazně zlepšuje kvalitu obrazu a rozlišení poskytované toroidními zrcadly. Vývojoví inženýři firmy Princeton Instruments si to nejen představili, ale rozhodli se takový spektrograf i zkonstruovat. Výsledkem jsou nové spektrografy řady IsoPlane, které nejsou pouhým vylepšením, ale skutečným průlomem ve světě zobrazovacích spektrografů.

Ve třicátých letech minulého století byl na trh uveden Czerny-Turner monochromátor osazený sférickými zrcadly. Ovšem vzhledem k velkému astigmatismu, coma a sférické aberaci nebyl tento monochromátor použitelný jako zobrazovací spektrograf. V roce 1995 vyrobila firma Acton Research, dnes Princeton Instruments, spektrograf SpectraPro, který, díky použití toroidních zrcadel, výrazně zlepšil kvalitu zobrazení a spektrální rozlišení. V roce 2012 vyvinula firma Princeton Instruments úplně nový revoluční spektrograf IsoPlane 320, jehož optický design z velké části, či zcela, eliminuje vady zobrazení způsobené sférickými nebo toroidními zrcadly, jako jsou astigmatismus, coma a sférická aberace. Hned v následujícím roce tento spektrograf získal řadu prestižních ocenění (např. Prism Awards Winner a CLEO/Laser Focus World – Innovation Awarrd). Letos byl uveden na trh jeho menší bratr, spektrograf IsoPlane 160, se stejnými mimořádnými vlastnostmi.

Spektrografy řady IsoPlane jsou pochopitelně plně kompatibilní se všemi kamerami Princeton Instruments a díky inovativní konstrukci příruby je možné k nim připojit kamery i od jiných výrobců. Jako hlavní aplikace pro spektrografy IsoPlane lze uvést především vícekanálovou spektroskopii, mikrospektroskopii, Ramanovskou spektroskopii, fluorescenci a fotoluminiscenci, LIBS ("laser induced breakdown spektroskopie"), Fourierovu spektroskopii, zobrazování v medicíně a zcela novou oblast výzkumu, tzv. TERS ("Tip-enhanced Raman spectroscopy").

Vynikající vlastnosti nového spektrografu IsoPlane 160 a jeho starší větší verze IsoPlane 320 jsou skvěle doplňovány jedinečnou emICCD kamerou PIMAX4:EM, o které jsme již psali dříve zde. Jsme moc rádi, že právě takováto sestava již slouží v jedné významné laboratoři v Praze, kde ji naše firma instalovala jako jednu z prvních takovýchto sestav v Evropě.

Více informací…

 

© MIT - lasery 2010, Design by Maxx, powered by Miriam-engine