Kompletní řešení

pro průmysl a vědu

VeraSol-2

LED solární simulátory

10.10.2014

Solární simulátor se stal v dnešní době velmi důležitým přístrojem zejména ve fotovoltaickém výzkumu, ale i v jiných vědeckých a průmyslových oblastech, kde je třeba zkoumat vliv slunečního záření na různé materiály při řízených podmínkách. Již řadu let patří solární simulátory firmy Oriel Instruments (divize Newport), mezi absolutní špičku na trhu. I v našich končinách již řada laboratoři spoléhá na nepřekonatelné vlastnosti těchto přístrojů. Do nedávna byla jako zdroj záření v solárních simulátorech využívána Xenonová výbojka. Spektrální záření těchto výbojek se podobá slunečnímu záření, věrné kopie spektra je ale dosahováno až pomocí speciálních optických filtrů. Xenonové výbojky ovšem zároveň představují také největší slabinu těchto přístrojů, protože jejich výkon a spektrální rozložení se mění v průběhu času, což omezuje jejich životnost na cca 1000 hodin. Navíc mají velkou spotřebu energie a vytváří nejen vyžadované viditelné spektrum, ale také nebezpečné UV záření a teplo.

Proto znamenají nové solární simulátory, které firma Oriel nedávno představila, doslova revoluci, která překonává všechny zmíněné nevýhody: Solární simulátory pracující na bázi LED diod. Moderní LED diody mají nejenom mnohem větší účinnost než Xe výbojky, a proto i mnohem nižší spotřebu, ale navíc produkují mnohem méně tepla, žádné UV záření a hlavně, jejich životnost je nesrovnatelně delší.

Vlajkovou lodí nové řady LED solárních simulátorů je VeraSol-2. Jako všechny solární simulátory nejvyšší třídy od firmy Oriel, je samozřejmě i tento nový LED simulátor certifikován dle třídy AAA a splňuje proto všechny nejpřísnější světové normy pro simulaci slunečního záření, jako jsou IEC 60904-9, JIS-C8912 a ASTM-E927-10, a to v parametrech podobnosti spektra, rovnoměrnosti záření a stability výkonu.

VeraSol-2 využívá několika LED diodových polí, které pokrývají celkem devatenácti různými vlnovými délkami spektrální rozsah 400 - 1100 nm. LED diody lze individuálně řídit, a proto je možné spektrum dokonce i přímo přizpůsobit dané aplikaci. Spolu s možností plynule regulovat výkon od 0 do 1 slunce (1 sun), lze takto simulovat různé atmosférické podmínky nebo například oblačnou oblohu. LED diody jsou rychle spínatelné, což nahrazuje mechanickou clonu. Samozřejmě lze všechny uvedené parametry ovládat také pomocí počítače.

Kromě VeraSol-2 je v nabídce zatím ještě další, o něco jednoduší model. Tento model stále ještě odpovídá třídě ABA, dle všech tří zmiňovaných norem, čímž překonává řady "klasických" solárních simulátorů jiných výrobců, které často splňují specifikaci pouze dle jedné nebo dvou uvedených norem.

Více informací...

 

© MIT - lasery 2010, Design by Maxx, powered by Miriam-engine